» Anasayfa / » Küresel Sömürü Sistemi Milyonlarca İnsanın Açlıktan Ölmesini Seyretmektedir

Küresel Sömürü Sistemi Milyonlarca İnsanın Açlıktan Ölmesini Seyretmektedir

“Son 5 Yılda En Çok Silah Alan Ülke: Suudi Arabistan”

Bugün adına dünya dediğimiz bu gezgende aslında eşsiz olaylar yaşandığını söyleyen Turhan, “Farkında olanlar için tekrarı olmayan bir olay yaşanıyor. Dünden çok farklı ve yarın tıpatıp aynısı olmayacak bir olay yaşanıyor. Dünyanın en etkin ülkeleri. ABD, Avrupa Birliği, İngiltere, Rusya ve Çin’dir. Dünyada kişi başına en çok enerjinin tüketildiği ülkeler Çin, ABD ve Hindistan. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyeleri: ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin’dir.

Dünyanın en çok silah satan ülkeleri:

ABD, Fransa, Almanya, Rusya ve Çin. İlginçtir ki son 5 yılda dünyanın en çok silah alan ülkesi ise Suudi Arabistan’dır” dedi.

 

“Dünyada 1 Milyara Yakın İnsan Her Gece Kafasını Yastığa Aç Koyuyor”

Batıl ve gerçekler karşısında empati yapılmasını gerektiğinin vurgulayan Turhan, “ Bu gezegende 7 Milyar 800 milyon insan yaşıyor. Dünyada 1 Milyara yakın insan her gece yastığa kafasını aç koyuyor. Her 6 saniyede 1 çocuk açlık nedeni ile ölüyor. 2 Milyar insan yoksulluk sınırı altında yaşıyor. 1.5 Milyar insan sağlıklı içme suyundan mahrum. Tefekkür edin, düşünün, kendinizi bu insanların yerine koyun. Bu olaylar acı bir şey, insanın aç uyuması, içme suyundan mahrum kalması, yoksulluk sınırı altında yaşaması” diye konuştu.

 

Bu Sistemi Yöneten İnsanların Tuzları Kuru…

Dünyada çeşitli nedenlerden dolayı ülkelerini terk etmek zorunda kalan 70 Milyon mültecinin olduğunun altını çizen Turhan, bunların birçoğunun Müslümanlardan oluştuğuna dikkat çekti. Baskılar ve savaşlar nedeniyle insanın yurtlarını terk etmesinin acı bir durum olduğunu anlatan Turhan, “ Ortalama her 4 – 5 saniyede bir insan mülteci durumuna düşüyor, evini yurdunu terk etmek durumunda kalıyor. Türkiye’de şuanda 5 – 6 milyona ulaşan göçmen ve mülteciler var” dedi. Göçmen ve mültecilerin ülke ekonomisini kötü etkiliyor diye cümleler duymaya başlanıldığını söyleyen Turhan, “ Ne yazık ki bunlar ayrı bir soru işareti. Öbür taraftan bir tabloya 160 milyon sterline veya 450 milyon dolara satılabiliyor. Dünyanın en zengin 20 kişisinin serveti 1,2 trilyon dolar. Kozmetik için 1 yılda harcanan tutar 500 milyar dolar, sadece futbolda 700 milyar dolarlık bir pazar vardır. Dünyada yaşanan açlıkları çözmeyle alakalı meblağ dünyadaki üretimin sadece yüzde 1’i bunları önleyecek miktarda, kozmetik için harcanan paranın yüzde 1 ile her insan sağlıklı içme suyuna kavuşabilir. Ama ne yazık ki dünyayı yöneten bir sistem var. Bu sistemi yöneten insanlar, tuzları kuru insanlar, merhametten, vicdandan, elindekini paylaşmaktan nasibini almamış insanlardır” diyerek konuşan Turhan herkesin üstüne düşen görevi yapmaya davet etti.

 

“Haritadaki Sınırlar sadece Yoksulları Sınırlıyor”

Bütün bunları niçin anlatıyoruz diyen Turhan, mevcut dünya düzeninin adil olmadığına dikkat çekti. Turhan, “Hem savaşlar, çatışmalar ve şiddet olayları nedeniyle dünya güvenilir bir yer değil hem de nimet-külfet dağılımdaki adaletsizlik nedeniyle dünya bir milyar kadar insan için açlığın çok daha fazlası için yoksulluğun giderildiği bir yer değil. Dünya adil yönetilmiyor.  İnsanların bir kısmı sistemli olarak aç bırakılıyor, diğer kısmı açları görünce düşük ücretle kölelik yapmaya razı oluyor.

Haritalardaki sınırlar sadece yoksulları sınırlıyor.

Biraz okuma yaptığımızda görüyoruz ki birçok ülkenin sınırı o ülkelerin halkların irade beyanıyla değil dünyadaki mevcut sömürü sistemini işletenlerin takdiriyle oluşmuştur ve sınırlar o ülkedeki yoksul halkı kontrol altında tutmak için çizilmiştir.

Göçmen kuşlar için, yaban hayatı için sınır yoktur.

Antiloplar, Tanzanya’dan Kenya’ya Kenya’dan Tanzanya’ya göç edip durmaktadır. Kimse antiloplara pasaport sormamaktadır.

Ama insanlarında yürüyebilme imkânı olduğu halde, aç açık da kalsa, bacakları olan bir insan bir ülkeden diğerine geçememektedir.

Küresel sömürü sistemi, bir balina yavrusunu kurtarmak için seferber olurken, milyonlarca insanın açlıktan ölmesini seyretmektedir.

 

 
 

» Son İçerikler

Etkinlik
Takvimi

Dosya
Arşivi

Bültenler

Üye Olmak
İstiyorum

Online
Bağış