» Anasayfa / » Siyer-i Nebi Sınavı Gerçekleştirildi

Siyer-i Nebi Sınavı Gerçekleştirildi

Anadolu Gençlik Derneği'nin (AGD) bu yıl 6'ncısını düzenlediği liselerarası Siyer-i Nebi sınavında sonuçlar açıklandı. "Liseli Gençler Efendimiz'in (S.A.V) İzinde" sloganıyla düzenlenen sınava ilişkin sonuç bilgisine buradan erişim sağlayabilirsiniz.

Başvuruların 30 Ekim'de başlayıp 28 Kasım'da son bulduğu sınav başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin 81 ili ve ilçelerinde saat 11.00'de yapıldı. Yapılan sınavın soru ve cevapları 15 Aralık tarihinde yayınlanmıştı. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in hayatının, ahlâkının ve ilminin öğrenciler tarafından öğrenilmesi amacıyla düzenlenen sınava yüzbinlerce öğrenci katılım sağladı.

agd-siyeri-nebi-sinavi-sonuclari-1546252253.png?

2018 SİYER-İ NEBİ SINAVI ÖDÜLLERİ

Kesin sonuçların 31 Aralık saat 19.00'da erişime açılmasından itibaren dereceye giren adaylar da ödüllendirilecek. Sınavda dereceye giren öğrencilerin isimleri AGD'nin bu gece Türkiye genelinde düzenleyeceği Mekke'nin Fethi programlarında da duyurulacak. Buna göre Türkiye geneli için ödüller şöyle:

 
  • Birinci olan adaya 8 bin Türk lirası ve kitap seti
  • İkinci olan adaya 6 bin Türk lirası ve kitap seti
  • Üçüncü olan adaya 4 bin Türk lirası ve kitap seti

AGD Genel Merkezinden edinilen bilgiye göre, Türkiye genelinde ilk üçe giren öğrencilerin ödülleri genel merkez tarafından 5 Ocak'ta Şube Başkanları Toplantısında verileceği belirtildi. Öte yandan il ve ilçe derecesi yapanlara da AGD il ve ilçe şubelerinin belirlediği ödüller verilecek. AGD, Lise düzeyi Siyer-i Nebi sınavına katılan öğrencilerin yarışma hakkındaki düşüncelerini almak için ise 5 sorudan oluşan kısa bir anket yayınladı. Anket formuna bu linkten ulaşılabiliyor.

Sonuçlara erişim sağlamak için tıklayınız

siyeri-nebi-sonuclari.jpg?

SİYER-İ NEBİ SINAVI CEVAP ANAHTARI 15 ARALIK'TA YAYINLANDI

Bu yıl 6'ncısı düzenlenen Liseli Gençler Efendimizin İzinde Siyer-i Nebi yarışması sınavında Peygamber Efendimiz Hz. Muhammet’in (S.A.V) hayatına ilişkin sorular cevaplandı. Siyer-i Nebi sınavı soru ve cevap anahtarı AGD Web TV üzerinden yayınlanan canlı yayında ilan edilmişti.

SINAVA KATILAN ÖĞRENCİLER DUYGULARINI PAYLAŞTI

Ödüllü Siyer-i Nebi yarışması sınavına katılan öğrenciler, sınav sonrası duygularını paylaştı. Şırnak'ın Silopi ilçesinde 805 öğrencinin başvuru yaptığı sınava ilçe merkezinde 4 okulda yapıldı. Sınava katılan öğrencilerden Elif Leyla Sadak, Benim için peygamber efendimiz çok şey ifade ediyor. Mesela bizim dünyada bu halimiz Filistin'in, Yemen'in, Suriye'nin sürekli Müslümanların katledilmesinin nedeni Hz. Muhammed'in sünnetinden uzaklaşıp ona indirilmiş Kur'an-ı Kerim'in bilmememizdendir. Eğer peygamber efendimiz bilseydik, bu cefaların hiçbirini çekmezdik. Bize bu sınavı düzenleyen AGD' ye çok teşekkür ederiz. Peygamber efendimizi tanımamıza yardımcı oluyor" dedi. Birinci olmasa da Allah'ın rızası için bilgi sahibi olduğunu belirten Azize Basut, "Allah katında yükselmeyi ve İslam'a daha çok inanmayı elde etmiş olduk. Birinci olamasam da çok gururlu olurum çünkü Hz. Muhammed ve Allah için birçok şey öğrenmiş oldum" ifadelerine yer verdi. 

80. SORU DOĞRU SAYILDI

Sınav sonrası AGD yönetiminden yapılan açıklamada, 80. sorunun iptal edildiği, söz konusu sorunun tüm öğrenciler için doğru sayılacağına yer verilmişti. 

salih-turhan.jpg?

AGD GENEL BAŞKANI TURHAN: BU ÖRNEKLİK TÜM ZAMANLARA VE MEKÂNLARA SESLENMEKTİR

AGD ve MGV Genel Başkanı Salih Turhan sınav öncesi yaptığı açıklamada, “Elbette bu yarışmanın katılımcılarını hoşnut edecek sürpriz hediyelerimiz olacak. Biz en güzel hediyenin tüm katılımcılarının zamanlarını Efendimiz’in örnek hayatını öğrenmeye ayırmaları olarak görüyoruz. Öte yandan, İslam’ı ya da Siyer’i sadece ve sadece bilmenin bir karşılığı olduğunu da düşünmüyoruz. Çünkü İslam bütünüyle insanın yaşaması için gönderilmiş bir dindir ve Efendimiz ise tutum ve davranışları ile hepimiz için örneklik teşkil eden bir önderdir. Bu örneklik, tüm zamanlara ve mekânlara seslenmektedir” ifadelerini kullanmıştı. 

» Son İçerikler

Etkinlik
Takvimi

Dosya
Arşivi

Bültenler

Üye Olmak
İstiyorum

Online
Bağış