» Anasayfa / » İSTANBUL'DA “MEKKE’NİN VE KUDÜS’ÜN FETHİ” PROGRAMI DÜZENLEDİ...

İSTANBUL'DA “MEKKE’NİN VE KUDÜS’ÜN FETHİ” PROGRAMI DÜZENLEDİ...

Mekke’nin Fethini, İstanbul’un Fethini, Diyarbakır’ın Fethini ülke gündeminden düşürmediklerini kaydeden Turhan, “Anadolu Gençlik Derneğimizin elbette Kudüs’ten vazgeçmesi de mümkün değildir. Biz İstanbul’un Fethi’ni Diyarbakır’ın Fethi’nden, Diyarbakır’ın Fethi’ni Kudüs’ün Fethi’nden, Kudüs’ün Fethi’ni Mekke’nin Fethi’nden ayırmıyoruz. Mekke önlerindeki orduda hangi ruh varsa, Kudüs’te de, Diyarbakır’da da, İstanbul’da da aynı ruh vardı. Fetih ruhu. Ancak biz bu programa Mekke’nin ve Kudüs’ün Fethi adını vererek insanımızdaki, kardeşlerimizdeki Kudüs bilincini de artırmak istedik. Malumunuz olduğu üzere 6 Aralık günü ABD Başkanı Trump, Kudüs’ün İsrail’in Başkenti olduğunu deklare etti. Biz üç haftadır bu kararın kabul edilemez olduğuna dair açıklamalar yapıyoruz. Meydanlarda, kampüslerde, sokakta, sosyal medyada, basın açıklamalarında bunun kabul edilemez olduğunu dile getiriyoruz. Mekke’den sonra yeryüzünün en eski şehri Kudüs’tür. Kudüs Peygamberlerin, şehitlerin, Allah dostlarının, salih insanların hepimize bir emanetidir. İşte biz bu gece hem Mekke’nin Fethini konuşmak hem de Trump’ın saçma sapan beyanatına karşı, Mescid-i Aksanın kandillerine zeytinyağı damlatmak, Kudüs’ün semalarına dua göndermek, Filistinli kardeşlerimizin yüreklerine su serpmek için buradayız” ifadelerini kullandı.

İSRAİL TERÖRÜN YEGÂNE SAHİBİDİR

Turhan, İslam coğrafyasında akan kanın biran önce durdurulması gerektiğinin altını çizerek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Dökülen gözyaşının dinmesi, alın teri ve emek sömürüsünün son bulması hakkı üstün tutan bir zihniyetin yeniden Kudüs’e sahip olması ile mümkün olacaktır. Filistin’e, İslam coğrafyasının tam kalbine bir hançer gibi saplanan İsrail bölgede yaşanan kaosun, terör olaylarının, iç savaşların ve işgallerin yegâne sebebidir. Bir ırkın üstünlüğünü ve seçilmişliğini iddia eden Siyonizm’in insanlığa getireceği ancak ve ancak köle düzenidir. Bugünkü mevcut sömürü düzeninden kurtulmanın yolu Kudüs’ün tekrar hak ve adaleti üstün tutan irade tarafından idare olunmasından geçmektedir. Çünkü ne Evangelist Hıristiyanlık ne de Siyonizme dayanan Yahudilik insanlığa saadet getirebilir. Sapmışlarla ve lanetlenmişlerle beraber yürümenin insanlığa bir faydası yoktur. ABD İsrail’i kanatları altına almış emperyalist bir güçtür. Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesi ABD’nin gerçek yüzüdür. Bu kararın ardından bize düşen, hepimize düşen ABD’ye İsrail’e olan yaklaşımımızı gözden geçirmektir.”

FETHİN GAYESİ İMARDIR

İslamiyet’te fethin önemine dikkat çeken Turhan, “Fetih işgal değildir. İşgal; sömürmek, talan etmek, köleleştirmek, tahakküm etmek, zenginlik kaynaklarına hâkim olmak için yapılır, fethin gayesi ise; imar etmektir, zulmün önüne geçmektir, zayıfların mallarını ve haklarını teminat altına almaktır, insanları kendi inançlarını ve hayatlarını belirleme noktasında özgür iradeleriyle baş başa bırakmaktır. Fetihle işgal arasındaki farkı görmek için daha yaşadığımız dönemde Bosna’da, Çeçenistan’da, Afganistan’da, Filistin’de, Irak’ta, Arakan’da, Eritre’de, Moro’da yaşananlara bakmak yeterli olacaktır.  Yapılan katliamların, öldürülen çocukların, ırzlarına geçilen kadınların, yağmalanan şehirlerin, sömürülen kaynakların haddi hesabı yoktur” diye konuştu.

AGD tarafından Türkiye genelinde tertiplenen ve yaklaşık 1 milyon öğrencinin girdiği Siyer-i Nebi yarışmasında dereceye giren ortaokul ve lise öğrencilerine de ödülleri verildi. Öte yandan, fetih programlarında Amar Acarlıoğlu ezgileri ile yürekleri mest etti.

RESİM GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ

» Son İçerikler

Etkinlik
Takvimi

Dosya
Arşivi

Bültenler

Üye Olmak
İstiyorum

Online
Bağış