» Anasayfa / » Haksız, Hukuksuz; Adaletsiz Dünya/Adikos Kosmos

Haksız, Hukuksuz; Adaletsiz Dünya/Adikos Kosmos

Haksız, Hukuksuz; Adaletsiz Dünya
Adikos Kosmos
 
     Sosyal bir varlık olduğu iddia edilen insan, birlikte yaşama kriteri olarak bir takım kurallar uydurur. İnsandan mamül bu kurallar genel kabul gördüğü takdirde kişilere yatkınlığı düşünülmeksizin topluluklar için tanımlanır ve toplum yaşamı bu kurallara göre şekillendirilir. Neyin doğru, neyin yanlış; neyin yararlı, zararlı ve elbette neyin kar getirdiğini söz konusu bu kurallar belirler. Aykırı davranmak suç, doğrultusunda hareket etmek ise sadece cezalandırılmaksızın yaşayabilmekle ödüllendirilmeyi haizdir bu kuralların. İnsanlar, kendileri için genel geçer hale getirilmiş kuralların işleyişini hak-batıl, haklı ya da haksız olduğuna bakmaksızın adalet zanneder. Bu zan fena halde kuşatıcıdır. Devletler kurarlar, kurdukları devletlerin kuralları insanlar için yine adalet denen şeyi ifade eder. Anayasa hazırlar, bir ya da birkaç insanın kurguladığı anayasalar çiğnenemez, ihlal edilemez hükümler oluşturur. Hangi insanın kural koymaya hakkı, istidadı, inisiyatifi vardır diye kimse sorgulamaz. “Allah varsa, devlet şirktir!” yargısının sahibi kimi yönetmenler, genel kanının izdüşümünde ya tanrı sorgusuna gidiyor sanrısını doğurur, yahut da yarı deli kabul edilir. Oysa, maalesef devletlerin işleyecek hükümlerini oluşturan birkaç insandır.  “El-hükmü illa lillah” sloganı, insanlar nezdinde fena halde metaforik bir ifade olarak kalmaya mahkumdur.
     Kurulu düzenlerin bekçisi konumunda olanlar için, karşılarına çıkan neredeyse her insan potansiyel suçludur. Suçun bağlamı düşünülmez, insanın suçla ilişkisi baz alınır. Bu bağlamda karşılarına çıkana insan olarak değil suçlu sıfatıyla bakmak iktiza eder ki bu bakış açısı insanı, insan dışında ayrı bir tür olarak görmeye delalet edebilecek kadar abartılabilir. Aynı zamanda suç olarak tanımlanan şeylerin bu nöbetçiler gözünde doğallaşması da söz konusudur ki onların iştigal ettikleri uğraş sürekli suça ve suçluya yöneliktir.  Bir suç hasıl olmuşsa mutlak olarak bir suçlu bulmak lazım gelir.  Gerçekleşmiş bir eyleme suç tanısının konması; faili aramayı, bulmayı gerektirir.
     Adalet olarak kabul edilen şey genelde üstte olanların, üstte kalanların konumunu berkitir. Belki onların ellerinde ve onların elleriyle şekillendiğinden… Durdukları yeri her şeyin üstünde görme hastalığına düçar olurlar. Bu hasta ruhlular, sürekli yönetebilmek için bürokrasi içinde kalmaya ömürlerini adarlar. Emekli edildiklerinde içine düştükleri boşluk; apartman yöneticiliği, dernek başkanlığı ve belki camilerin ön safı cinsinden ayırt edilebilen konumlarla doldurulabilir. Oranlanamayacak kadar geçimsizdirler. İçlerinde buldukları kendilerinden mütevellit huzursuzluğu etraflarına yayarlar koku gibi. Hasılı ömrü dolduran, ömrü donduran bir kasıntı serencamı…
      Yapımcılığını Alexandra Boussiou ve Gian-Piero Ringel’ın üstlendiği,  Filippos Tsitos'un Platon'un Akademisi filmi sonrası çektiği, Yunan yapımı Adikos Kosmos / Adaletsiz Dünya; aşk, dürüstlük ve adalet gibi kavramları sorgular. Orta yaşlı olan bir polis memuru çalışma hayatı boyunca mesleğindeki yolsuzluklara fazlası ile tanıklık etmiştir. Meslek hayatı boyunca tanık olduğu yolsuzluklardan ve bürokrasiden fazlası ile bıkan polis memuru,  artık yaptığı işten keyif almamaya başlar. Masum bir kızı kurtarıp kurtarmamak arasında ikilemde kalır. Sotiris, emniyet bürosunda görevli bir sorgu memurudur. Bir gün, darbe yemekten harap olmuş tüm masum olan insanları affetmeye karar verir. Öyle ki sorguya çekilecek tüm sanıklar, kendilerini sorguya çekmesi için Sotiris’i arar. Bu iyiliksever memur iyi niyetini, masum birini kurtarmak için ahlaksız bir güvenlik görevlisinin hayatını alacak kadar ileri götürür. Bu cinayetin iki tanığından biri temizlikçi kadın Dora’dır. Birbirine âşık olan Sotiris ve Dora’nın hayatı hiç de bekledikleri gibi ilerlemez.
     İzleyicinin çok da keyif almadığı Adikos Kosmos, bir Yunan yapımından beklenmeyecek kadar başarılı birçok açıdan… Sadece bilmek zorunda olanların bilebileceği tınılar… Sadece dikkatle ve elbette rikkatle bakabilenlerin görebileceği ayrıntılar… Kimsenin başının üstünde kelebekler uçuşmuyor. Kimsenin tuzu kuru değil ve belki tuzunu serebileceği bir çulu bulunmuyor.  Ve insanlar, ruhuna gölgesini düşüren kelebeğin peşinden gidebiliyor sorgusuzca. Bir kelebeğin ardına düşerseniz, ayaklarınızın önünde kollarını size sonuna kadar açmış uçurumu göremezsiniz. Mühim de değildir. İlk kez tuz kurutma telaşı baş gösterebilir belki. Lakin alıkoyucu olabileceğinden, bunu düşünmek de lüzumsuzdur. İyot eksiğinden ölen kelebek görülmemiştir.
 
Tür:  Dram, Komedi, Suç, Macera
Süre: 107 Dakika
Yönetmen: Filippos Tsitos
Görüntü Yönetmeni: Polidefkis Kirlidis
Senaryo: Filippos Tsitos ,  Dora Masklavanou
Müzik: Jose van der Schoot
Yapım:  2011 Yunanistan - Almanya
Oyuncular: Christos Stergioglou ,  Antonis Kafetzopoulos ,  Theodora Tzimou ,  Minas Hatzisavvas ,  Makis Papadimitriou , Efthymis Papadimitriou
Yapımcı : Alexandra Boussiou , Gian-Piero Ringel , Benoit Roland
Filmin Adı / Orijinal Ad: Adikos Kosmos / Unfair World / Adaletsiz Dünya

» Son İçerikler

Etkinlik
Takvimi

Dosya
Arşivi

Bültenler

Üye Olmak
İstiyorum

Online
Bağış